your ads here

advertisement

Domov » Nezaradené » História vína

História vína

Publikoval 0 Komentár(e)

Predpokladá sa, že vek vínnej révy je podstatne starší ako vek samotného ľudstva. Vinič hroznorodý latinským názvom Vitis vinifera patrí medzi najstaršie kultúrne rastliny. Vyskytoval sa v Malej Ázii a na Kaukaze no jeho stopy sa našli aj na brehoch Kaspického mora, Grónska a v Severnej Amerike. Zatiaľčo v iných krajinách sa vinič pestoval vo veľkom, na území Slovenska sa začal vyskytovať v 3 storočí. Prvé vinohrady vznikli okolo Bratislavy a v oblasti Malých Karpát.

 

V súčastnosti máme na Slovensku 6 vinohradníckych oblastí a 40 rajónov a to:

 

1. Malokarpatská vinohradnícka oblasť (12)

2. Južnoslovenská vinohradnícka oblasť (8)

3. Nitrianska vinohradnícka oblasť (9)

4. Stredoslovenská vinohradnícka oblasť (7)

5. Východoslovenská vinohradnícka oblasť (4)

6. Tokajská oblasť

 

No vráťme sa späť do iných krajín Európy kde sa predpokladá, že väčšina vinohradníckych oblastí vznikla na územiach, ktoré boli obsadené Rimanmi. Vinič sa šíril aj do Francúzka, Portugalska a Španielska pričom hranica bola na rieke Mosele v dnešnom Nemecku, a ďalej do Čiech a na Slovensko. V Taliansku sa pestovanie viniča prepisuje Etruskom. Svedčia o tom aj artefakty o pestovaní viniča a pití vína, ktoré sa našli v hrobkách. Ani Egypťania nijako nezaostávali a vinič pestovali už v najstarších dobách. Dôkazy sa našli v kryptách faraónov. Boli to hlavne kresby, ktoré znázorňovali nielen pestovanie viniča, samotnú výrobu vína či jeho konzumáciu. Mŕtvym dokonca dávali do hrobu džbány naplnené vínom. Starí Egypťania verili, že víno je darom od boha Ozirisa, syna boha nebies a zeme. Víno v tejto oblasti bolo považované za obľúbené a aj za jednu zo základných životných potrieb. Pestovanie viniča bolo rozšírené aj po celom Grécku. Za zakladateľa vinárstva bol považovaný boh vína Dionýz. Víno sa považovalo za liečivý a posvätný nápoj. Tento mok bol ospevovaný mnohými autormi a medzi nimi bol aj Hómer ktorý ho ospevuje v svojej Iliade. V starom Ríme sa pestovanie viniča a výroba vína rozšírili v 8. až 1. storočí pred n.l. Víno bolo veľmi obľúbené a používalo sa najmä pri hostinách k jedlu. Z tých čias sa zachovalo veľa kníh, v ktorých sú uvedené postupy pri výrobe vína. Počas rímskych vojenských výbojov rozširovali rímske légie na príkaz panovníka pestovanie viniča a výrobu vína na všetkých obsadených územiach.

 

V Afrike nastal veľký rozvoj vinohradníctva a vinárstva až príchodom vysťahovalcov najmä z Francúzska, ktorí tam začali pestovať vinič a vyrábať víno. V Amerike vznikli prvé vinohrady okolo roku 1520. Španielski dobyvatelia ich vysádzali najmä v Mexiku, Argentíne, Chile a Peru. Európske odrody viniča sa rozšírili najmä v Kalifornii. Sľubný rozvoj vinárstva v USA zabrzdila prohibícia. Opätovný rozvoj vinárstva najmä v Kalifornii nastal po druhej svetovej vojne. Do Austrálie bol prvý vinič dovezený okolo roku 1800 a veľmi rýchlo sa potom rozšíril takmer do všetkých oblastí Austrálie a Nového Zélandu.

Kategórie

Nezaradené

Komentáre boli uzatvorené